Poruka liderima i civiliziranom svijetu sa Lukavačkog Cvijeta Srebrenice
REZOLUCIJA O GENOCIDU U SREBRENICI JE MORALNI ISPIT ČOVJEČANSTVA
Danas čovječanstvo polaže ispit institucionalnog priznanja Ujedinjenih Nacija stradanja nedužnih u Genocidu u Srebrenici. Članovi porodica ubijenih u genocidu u Srebrenici i građani Lukavca i okolnih mjesta obraćaju se danas svjetskim liderima koji će u Generalnoj Skupštini UN-a raspravljati o Rezoluciji o genocidu.
Mir i pravda nemaju alternativu i funkcioniraju samo u međusobnoj harmoniji i obostrano. Nakon nemira koji je doveo do genocida u Srebrenici minimum pravde je priznanje pravnih kvalifikacija najviših sudova.
Uvjereni smo da će glas svake zemlje u Generalnoj Skupštini UN-a biti na ponos zemlji i građanima u čije ime se na taj način glasa, kao i da će drugačiji stavovi govoriti mnogo o režimima iz kojih takvi stavovi o genocidu dolaze.
Pozivamo svjetske lidere da bezuslovno podrže tekst rezolucije, jer i danas traje negiranje ovih zločina i veličanje presuđenih zločinaca. Negiranje relevantno utvrđenih činjenica genocida može se smatrati kontinuitetom politika koje su dovele do takvih zločina i jednako kako se propisima štiti negiranje holokausta nužno je uspostaviti okvire po kojim bi se negiranje ili veličanje genocida karakterisalo kao čin protivan međunarodnoj pravdi.
Kvalifikaciju „genocid“ ovi događaji su dobili na najvišoj sudskoj instanci koju današnje čovječanstvo ima, a izglasavanjem rezolucije na najvišem međunarodnom tijelu uspostavit će se stav prema ovim djelima.
Javno pitamo sa ovog mjesta ako dovodimo u pitanje kvalifikacije, presude ili odluke najviših sudova i međunarodnih tijela na planeti za kakav se međunarodni poredak zalažemo i hoćemo li imati pravo pozivati se na međunarodnu ili bilo kakvu drugu pravdu ako se neki agresivni režim okomi na naše narode i porodice.
Rezolucije ne bi bilo da nije bilo zločina, kontinuiteta negiranja i glorifikacije zločinaca kao heroja. Ne smatramo odgovornim nikoga ko nije učestovao u zločinu, a posebno ne smatramo odgovornim bilo koju naciju u cjelini. Ali sve politike i režimi koji brane, veličaju ili poštuju izvršioce genocida guraju sami sebe u suučesništvo, a u skladu sa zakonom i u krivično djelo negiranja genocida.
Čitave nacije u krivnju guraju oni koji svoju odgovornost pokušavaju sakriti tako da viktimiziraju vlastite narode i svoje pozicije brane opštim interesima.
Nije interes ni jednog naroda činiti genocid prema bilo kome, te se nadamo da će lideri svijeta shvatiti da se odbranom principa prema genocidu u Srebrenici brane i isti ili slični principi na bilo kom prostoru ili u bilo kom vremenu.