Općinski štab civilne zaštite Lukavac je na sjednici održanoj dana 21.03.2020. godine uputio dopis, broj: 07-40-45-Š/20, Vladi TK i Kantonalnom štabu civilne zaštite.
U Dopisu je, između ostalog, navedeno da je evidentan trud i angažman vlasti u Tuzlanskom kantonu u cilju prevencije, ublažavanja i suzbijanja posljedica po zdravlje stanovništva – nastalih usljed pojave korona virusa.
“Općinski štab CZ Lukavac aktivno se angažuje i provodi sve mjere koje donose viši nivoi vlasti a također nastoji, i u okviru svojih nadležnosti, na vrijeme preduzeti sve neophodne mjere za prevenciju širenja zaraze korona virusom.
I pored evidentno ozbiljnog odnosa većine građana prema mjerama koje izričemo, još uvijek je prisutno kršenje mjera samoizolacije, a imamo i saznanja da još uvijek na naš teritorij dolazi ili prolazi veći broj lica koja su nedavno ušla u zemlju.
Zahtijevamo od Vlade Tuzlanskog kantona da uspostavi punu kontrolu nad kretanjem ljudi i roba kroz teritorij Kantona. Zahtijevamo da se prekršioci mjera samoizolacije, kao i sva lica koja dolaze iz inostranstva ili prostora u kojim su mogli biti kontaminirani – prinudno zadržavaju u izolatorijima na području Tuzlanskog kantona.
Predlažemo da Vlada TK na granicama Tuzlanskog kantona i po svim gradovima i općinama uspostavi izolatorije. Izolatorije je nužno osigurati i kontrolisati koordinacijom policijskih organa i Civilne zaštite”, navedeno je u Dopisu broj: 07-40-45-Š/20.