Facebook stranica

Općinski načelnik sa saradnicima posjetio pijacu u Lukavcu

Danas je Općinski načelnik dr.sc. Edin Delić sa saradnicima posjetio pijacu u Lukavcu, na poziv određenog broja nezadovoljnih i zabrinutih izlagača.

Naime, u oktobru 2017.godine stupile su na snagu izmjene i dopune Zakona o unutrašnjoj trgovini u Federaciji BiH. Dio koji se direktno odražava na pijačne radnike jeste član 24. ovog Zakona koji propisuje da su trgovci dužni uskladiti svoje poslovanje u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu istog.

Prema riječima izlagača, nezadovoljstvo proizilazi iz selektivne primjene ovog Zakona, kako zbog činjenice da se u praksi primjenjuje samo na općini Lukavac, tako zbog diskriminacije među izlagačima bez ID broja.

Napominjemo da je Općinski načelnik dr.sc. Edin Delić u januaru 2018.godine, zajedno sa načelnicima općina Kladanj, Banovići i Živinice, uputio inicijativu prema Vladi Federacije Bosne i Hercegovine da se prolongira primjena izmjena i dopuna Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH (Sl.novine br. 79/17) dok se ne steknu uslovi za izdavanje potrebne dokumentacije, a samim tim i odobrenja za rad. Isti su apelovali da se Vlada Federacije BiH što hitnije izjasni naspram rješavanja ovih složenih problema. Načelnici navedenih općina su, u ime nekoliko stotina pijačnih radnika koji rade na području ovih općina, zatražili odgađanje primjene ovog Zakona, i to iz sljedećih razloga: u većini lokalnih zajednica navedenih općina nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi na lokacijama na kojima su smještene gradske pijace što onemogućava izdavanje urbanističko-tehničke dokumentacije (upotrebne dozvole) a samim tim i odobrenja za rad; većina općina je pokrenula postupke rješavanja imovinsko-pravnih odnosa čije je trajanje teško predvidjeti zbog dugih i složenih sudskih postupaka; većina pijačnih radnika je iz kategorije socijalno ugroženih građana.

Općinski načelnik je ovom prilikom kazao: “Lukavačkim pijacama, i ovom ponedjeljkom i onom koju imamo u kontinuiranom radu upravlja JKP RAD Lukavac svo vrijeme, iako se među građanima nastoji stvoriti slika da je načelnik kriv ili da načelnik istjeruje ljude iz pijace. Poznato je da na ovim pijacama ima nekoliko elemenata koji nisu u skladu sa propisima. Međutim, nama nije cilj da zaustavljamo život bilo gdje, pa ni na pijacama već želimo da se stvari kontinuirano popravljaju. Posljednjih dana dobili smo pritužbe od strane građana da se selektivno i brutalno primjenjuju odredbe novog Zakona kojim se omogućava samo licima koja imaju registrovan obrt ili djelatnost da prodaju na pijacama. Pružam punu podršku našim građanima na pijaci barem u razini kako je to na drugim općinama, te molim da se ima poseban osjećaj za socijalno ugrožene kategorije prema kojima se niko ne smije nekorektno ponašati, brutalno odnositi, fizički istjerivati ili šutati njihove proizvode.”

Podijelite na: