Okrugli sto „Poštuj različitost“ – jednakost za žene“ održan jučer u Tuzli
Na okruglom stolu održanom jučer u Tuzli, koji je u organizaciji „Vive žene“ iz Tuzle okupio predstavnice nevladinog sektora – udruženja žena, članove kantonalne i općinskih komisija za jednakopravnost spolova, te predstavnike općina, koje su potpisnice Protokola intervencija, među kojima je i Općina Lukavac, kroz dijalošku raspravu se govorilo o problemima žena i nasilju u porodici, kao i pitanjima koja direktno utiču na promjene sadašnjeg stanja.
Okrugli sto je bio prilika za predstavljanje rezultata u vezi kampanje „Nasilje prema ženama i nasilje u porodici – opšta društvena osuda“, koja je realizirana od novembra 2014.g. do oktobra 2015.g. Organizacija „Žene ženama“ iz Sarajeva u partnerstvu sa HUG „Žena“ iz Trnova, implementiraju projekat „Ljudska prava svim ženema u BiH“ u okviru Programa održivosti civilnog društva u BiH (CSSP), kojeg implementiraju Centri civilnih inicijativa (CCI) i Centar za promociju civilnog društva (CPCD). Zagovaračka kampanja je pokrenuta s ciljem donošenja i unaprijeđenja javnih politika, zakona, strategija i drugih dokumenata vezanih za osnivanje, rad i finansiranje skloništa za žene i djecu, žrtve nasilja i prevenciju i zaštitu od nasilja. O iskustvima i praksi u oblasti nasilja prema ženama, postojećem zakononskom okviru, kao i zakonima koji još uvijek nisu usvojeni, te edukacijama koje su provedene u prethodnom periodu, govorili su Zlatan Hrnčić iz Gender centra FBiH, te Fatima Bećirović, Vive žene Tuzla.
Kao što je poznato, nasilje je krivično djelo, a definirano je kao ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava tjelesni integritet, mentalno zdravlje, ili mir drugog člana porodice. Žrtva nasilja u porodici može biti svaki član porodice, kao i bivši članovi porodice, zatim partneri u braku i vanbračnoj zajednici. Niko nema pravo na bilo koji način ugroziti život druge osobe, niti je prisiljavati na bilo koju radnju mimo njene volje. Svaki građanin Bosne i Hercegovine je prema zakonu obavezan prijaviti svaki oblik nasilja nadležnoj instituciji. SOS telefon za pomoć žrtvama nasilja je 1265 i dostupan je 24 sata na području Federacije BiH.