Održana radionica „Energetska efikasnost u kantonima/županijama i jedinicama lokalne samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine, šansa za održivi razvoj“
Na radionici održanoj u hotelu „Senad od Bosne“ na jezeru Modrac, pod nazivom „Energetska efikasnost u kantonima/županijama i jedinicama lokalne samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine, šansa za održivi razvoj“, učešće su uzeli predstavnici mnogih općina sa područja Federacije BiH, među kojima i Općine Lukavac, predvođeni načelnikom Edinom Delićem. Pored predstavnika općina, na ovoj radionici koju je organizirala Effekt mreža za okolišno prihvatljivu energiju, bili su prisutni predstavnici: Fonda za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine, ministarstava Posavske županije i Tuzlanskog kantona, USAID projekta EIA, GIZ-a, te UNDP-a.
Načelnik Općine Lukavac Edin Delić je na samom početku radionice, nakon upućenih pozdravnih riječi organizatorima i učesnicima skupa, govorio o aktuelnostima iz oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, kazavši da je energetska efikasnost aktuelna tema i na globalnoj razini, a u Bosni i Hercegovini na nju gledamo i kao na razvojnu šansu. „Pitanje energetske budućnosti je pitanje budućnosti čovječanstva generalno. Ono raste, razvija se, porastao je energetski intenzitet, konzumiramo više energije iz okoline, pitanje energetske efikasnosti nije samo okolinsko pitanje, nego je pitanje energetske sigurnosti čovječanstva generalno. Jedini način koji i na međunarodnom planu može garantirati budućnost je efikasnije korištenje energije“, rekao je Delić. On je pomenuo najznačanije međunarodne energetske norme i deklaracije i dilemu u koju se dovodi čovječanstvo – kako osigurati razvoj, a s druge strane obezbijediti energetsku budućnost.
„Bosna i Hercegovina spada u nerazvijene zemlje sa jako niskim GDP per capita (bruto društveni prozvod po stanovniku) uz visok energetski intenzitet. Ne postoji resurs u Bosni i Hercegovini s kojim možete jače puhnuti u leđa ekonomiji, nego što je energetska efikasnost. Energetska efikasnost je puno više od štednje, to je najvažniji razvojni resurs društva u ovom trenutku. Mi ne možemo popraviti stanje ekologije u urbanim sredinama, ukoliko ne povećamo energetsku efikasnost, kazao je na kraju načelnik Delić, čije je izlaganje, prema riječima prisutnih, poslužilo kao dobar uvod za sva ostala izlaganja na radionici.
Unutar Fonda za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine, uspostavljen je Revolving fond za projekte EE koji nudi zajmove za pokrivanje troškova ulaganja u poboljšanje EE, gdje se rezultati uštede energije koriste za otplatu duga. O RF govorila je Samra Prašović, iz sektora energetske efikasnosti Fonda za zaštitu okoliša FBiH.
O aktuelnostima i aktivnostima Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona, govorio je Goran Mišić, pomoćnik ministarstva.
Obligacione šeme za energetsku efikasnosti (EEO) su finansijski mehanizmi za finansiranje mjera energetske efikasnosti, o čemu je izlagao Mak Kamenica iz USAID projekta EIA. Tema o kojoj je govorio Esad Smajlović iz njemačkog društva za međunarodnu saradnju GIZ, su Akcioni planovi EE u Federaciji BiH, a na radionici je prisutnima podijeljena knjiga „Tipologija stambenih zgrada u BiH“, u kojoj je napravljena klasifikacija stambenog sektora i prva je ovakve vrste urađena u poslijeratnom periodu.
O Green Economic Development (Zeleni ekonomski razvoj), pilot projektima, institucionalizaciji i samoodrživosti EE/OIE mehanizama, prezentirala je Danijela Kardaš iz UNDP-a BiH. Na kraju radionice, govorilo se o pozitivnim primjerima realiziranih projekata EE u čemu je učešće uzeo Samir Topčagić iz Općine Gračanica, naglasivši izradu Akcionog plana energetski održivog razvoja Općine Gračanica (SEAP), kao jednog od najvažnijih općinskih strateških dokumenata, kao i realizaciju projekata u posljednje dvije godine na području Općine Gračanica.
Mogućnosti finansiranja projekata energetske efikasnosti, te potreba strateškog pristupa jedinica lokalne samouprave ovoj problematici, isticali su se tokom cijele radionice, od strane predstavnika lokalnih samouprava, donatora, ali i stručnjaka iz ove oblasti. Jedinice lokalne samouprave trebaju biti kontinuirano informisane, redovno pratiti objave natječaja fondova za dodjelu sredstava, te na vrijeme aplicirati za projekte iz oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, zaključci su radionice.
Uslov za dalji napredak u ovoj oblasti je i donošenje Zakona o energijskoj efikasnosti koji će ovu oblast dodatno urediti i čiji je Prijedlog na dnevnom redu 16. sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije BIH, koja je zakazana za 15. decembar 2016.g. Zakon predviđa, da je šest mjeseci nakon utvrđivanja Akcionog plana za energijsku efikasnosti Federacije Bosne i Hercegovine, svaki Kanton dužan donijeti Kantonalni plan energijske efikasnosti, a šest mjeseci nakon njegovog usvajanja, bit će to zadatak i jedinica lokalnih samouprava.