Održana Javna rasprava o Studiji uticaja na okoliš za sanaciju i zatvaranje deponije komunalnog otpada na lokaciji Potočari
U Sali PU Lukavac, u utorak 8. novembra, održana je Javna rasprava o Studiji uticaja na okoliš za sanaciju i zatvaranje deponije komunalnog otpada na lokaciji Potočari, čiji je investitor Općina Lukavac. Javna rasprava koju je organizovalo Federalno ministarstvo okoliša i turizma, u okviru je postupka izdavanja okolinske dozvole za pomenuti projekat, tj. sanaciju i zatvaranje već postojeće deponije i iako prethodno najavljena, okupila je 30 – tak učesnika. Prema riječima Rasima Tire iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, svrha javne rasprave je prezentacija Studije uticaja na okoliš, obzirom da je Zakonom o upravljanju otpadom predviđeno kontrolisano odlaganje otpada, što će se postići prelaskom na regionalni sistem zbrinjavanja otpada i izradom sanitarnih deponija, čime bi divlje deponije na području mnogih općina morale biti zatvorene.
Prisutnima je, među kojima su bili mještani MZ Huskići te aktivisti ekoloških udruženja sa područja Općine Lukavac, Studiju prezentirao Jozo Tunjić, savjetnik općinskog načelnika. Ona sadrži i plan upravljanja otpadom za sanaciju i zatvaranje postojeće deponije komunalnog otpada Općine Lukavac i izgradnju pratećih sadržaja, prilagođenih regionalnom konceptu odlaganja. Osim opisa predloženog projekta, sastavni dio su joj i opis okoliša koji bi mogao biti ugrožen projektom, moguće značajne uticaje projekta na okoliš, mjere za ublažavanje negativnih efekata, te nacrt osnovnih alternativa. Deponija u Potočarima, udaljena 3 km od naseljenog mjesta Huskići, koje broji oko 1000 stanovnika, „primila“ je od 1996. preko 200.000 tona otpada, iako za to nema osnovne sanitarne uslove. Projekat sanacije i zatvaranja deponije, između ostalog, predviđa izgradnju sortirnice gdje bi se otpad, nakon sortiranja reciklirao, a nereciklirani odlagao na regionalne deponije. Mještani Huskića iskazali su svoju podršku za zatvaranje deponije u što kraćem roku i protivljenje odlaganju bilo kakvog otpada na ovoj lokaciji. Primjedbe, prijedlozi i sugestije prisutnih, ali i ostalih zainteresiranih strana, NVO i stanovnika MZ – a, koji nisu prisustvovali ovoj raspravi, moći će se uputiti na adresu Federalnog ministarstva okoliša i turizma u Sarajevu, ulica Marka Marulića br. 2 ., u narednih 15 dana. Radi podsjećanja, kompletna Studija o utjecaju na okoliš sa pratećom dokumentacijom i prilozima dostupna je na uvid u prostorijama Federalnog ministarstva okoliša i turizma – Sektor za okolinske dozvole, ul. M. Marulića br.2, Sarajevo, kao i na web stranici ministarstva www.fmoit.gov.ba, link okolišne dozvole/javne rasprave.