Javna rasprava povodom „Drugog nacionalnog izvještaja o implementaciji Aarhuske konvencije u BiH
Misija OSCE-a, u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvom okoliša i turizma FBiH i Aarhus centrom Tuzla, organizovali su Javnu raspravu povodom prezentacije „Drugog nacionalnog izvještaja o implementaciji Aarhuske konvencije u BiH“. Javna rasprava je održana u sali Privredne komore Tuzla, u četvrtak, 28.11.2013.g.
U okviru Javne rasprave, prisutni su upoznati sa Aarhus konvencijom koja je usvojena 25. juna 1998.g., ratifikovanom od BiH 2008.g., sa ulogom Aarhus centara u BiH, koji predstavljaju vezu između organa uprave i šire društvene zajednice, sa hronologijom izrade „Drugog nacionalnog izvještaja“, počev od jula mjeseca i učešćem 31 institucije svih nivoa vlasti u BiH, te NVO-a putem mreže Aarhus centara u BiH u izradi dokumenta, o 3 segmenta Aarhuske konvencije i dosadašnjim aktivnostima o implementaciji ovog dokumenta u BiH, te budućim aktivnostima, pripremi konačnog Izvještaja, sa svim pristiglim primjedbama i preporukama.
„Mi smo danas ovdje na Javnoj raspravi po pitanju „Drugog nacionalnog izvještaja o implementaciji Aarhuske konvencije u BiH. Aarhuska konvencija ima 3 stupa: prvi stup je informiranje javnosti o okolišu, drugi stup je stup o učešću javnosti o odlučivanju po pitanju problematike o stanju okoliša, a treći stup je pristup javnosti – pravosuđu u oblasti zaštite okoliša. BiH je članica od 2008.g., do sada smo napravili prvi izvještaj, koji se radi svake dvije godine i o tome se izvještava Sekretarijat ove Konvencije, tj. o onome što se provodi u praksi, a to je demokratizacija procesa odlučivanja i informiranja javnosti po pitanju problematike okoliša, koja je vrlo akutna, posebno u sredinama koje su veoma zagađene. Javnost odlučuje o svim aspektima koje Vlada provodi“, izjavio je Mladen Rudež, pomoćnik ministra Ministarstva okoliša i turizma FBiH i Nacionalni focal point za Aarhusku konvenciju u BiH.
Dvogodišnji projekat „Aarhus centri za informisanje i učešće javnosti u oblasti okoliša“, uz finansijsku podršku EU i Misije OSCE-a u BiH, ima za cilj da putem regionalnih Aarhus centara u Sarajevu, Banja Luci i Tuzli, koji čine mrežu Aarhus centara, olakša pristup informacijama građanima i institucijama, pruži pomoć u ostvarivanju prava na učešće u donošenju odluka o okolišu i pruža podršku u pravnoj zaštiti ljudskih prava u oblasti okoliša.
Nacrt „Drugog nacionalnog izvještaja o implementaciji Aarhuske konvencije u BiH“, moguće je pogledati na www.fmoit.gov.ba u odjeljku javne rasprave. Komentari i prijedlozi u vezi ovog dokumenta, dostavljaju se pismenim putem na adresu nadležnih Ministarstava ili e – mailom na aarhus.izvjestaj@gmail.com do 14. decembra 2013.g.