Od 05.09. počele su na području Općine Lukavac aktivnosti na dodjeli grantova pomoći za ekonomsko osnaživanje 39 porodica raseljenih lica i povratnika. Zahvaljući saradnji Općine Lukavac, UNHCR-a i Hilfswerk Austria International, ove porodice su dobile donacije u vidu plastenika, stoke, poljoprivrednih mašina i druge zanatske opreme. U utorak su isporučeni plastenici i živa stoka, a juče poljoprivredne i zanatske građevinske mašine.
Općina Lukavac, sa još pet lokalnih zajednica iz BiH, odabrana je za realizaciju projekta pod nazivom „Pružanje pomoći za održivost raseljenim licima i povratnicima – podrška UNHCR pri upravljanju podacima“. Ukupna vrijednost projekta je 2,5 miliona KM i isti se trenutno realizuje i u Bihaću, Novom Gradu, Kotor Varoši, Doboju i Čapljini. Ovi gradovi i općine su odabrani na temelju procjene zasnovane na potrebama, koju je izveo UNHCR u 42 opštine u suradnji sa Unijom za održivi povratak i integraciju (UZOPI) 2016. godine. Na području općine Lukavac dodijeljena su sredstva u iznosu od 183.000 KM.
Predstavnici Općine, UNHCR-a i Hilfswerk Austria su proteklih mjeseci izvršili opsežnu analizu stanja, potreba i mogućnosti ekonomskog osnaživanja povratničkih porodica, te je na osnovu jasno definisanih kriterija izvršen izbor – kako porodica kojim se upućuje pomoć, tako i načina odnosno sadržaja podrške. Osim kriterija potrebe, kao primarnog, posebna, pažnja je usmjerena na održivost i efekte pomoći u ekonomskom osnaživanju.
“Izvrsna suradnja općinskih djelatnika sa civilnim sektorom u općini te podršku sručnjaka iz UNHCR-a i HWA, doprinjela je pažljivom i kvalitetnom izboru ciljane pomoći za najranjivije porodice raseljenih i povratnika.
Ispred Općine pozdravljam te podržavam i sve buduće napore usmjerene ka iznalaženju kvalitetnih rješenja za naše sugrađane koji još nisu u potpunosti pronašli održiva rješenja za svoju (re)integraciju u Lukavcu
Iako ovo nije bilo nikakvo takmičenje među odabranim općinama, naša namjera je bila da u svemu budemo što efikasniji i da odgovorimo i potrebama naših građana i složenim zahtjevima u implementaciji ovakvog i sličnih projekata.
Zahvaljujem se timu UNHCR-a i Općine Lukavac na uloženom trudu, a porodicama dobitnicima grantova upućujem čestitke uz želje da ova značajna sredstva stvore uslove za kvalitetniji život, kako njihovih domaćinstava, tako i povratničkih zajednica. Integracija i normalizacija društvenih odnosa direktno ovise o uslovima za povrtak i život ljudi na vlastitim ognjištima, te je ovaj Projekat od iznimnog začaja i poštovanja u našoj lokalnoj zajednici”, istakao je načelnik Edin Delić
Ispred UNHCR-a, voditeljica odjela zaštite, Stephanie Woldenberg, istakla je opredjeljenost Agencije UN-a za izbjeglice da se kod donatorske zajednice zalaže za pomoć onim opštinama u BiH koje prilikom prioritizacije pomoći primjenjuju pristup zasnovan na potrebama i imaju jasno kvantitativno i kvalitativno znanje o preostalim potrebama raseljenih i povratnika.
“Ključni cilj projekta je podrška općinama u identifikaciji raseljenih lica i povratnika koji su u potrebi za pomoći. Kvalitetno upravljanje podacima je od izuzetne važnosti u tom procesu. UNHCR pomaže u podršci vlastima na svim nivoima za bolju identifikaciju potreba raseljenih lica i povratnika što će u konačnosti pomoći u angažmanu svih dostupnih resursa – uključujući potencijalnu pomoć donatora – za one u najvećoj potrebi”, dodala je Woldenberg.
Predstavnici općine i UNHCR-a posjetili su i deveteročlanu porodicu Hasibe Alić čija je integracija u Lukavac potpomognuta donacijom za podršku u poljoprivredi i stočarstvu te četveročlanu povratničku porodicu Jele Simić u Brijesnici Donjoj, čiju reintegraciju Općina i UNHCR podržavaju dodjelom poljoprivredne mašine.