GODINA ENERGETSKE EFIKASNOSTI KANTONA TUZLA: U SREBRENIKU ODRŽANA KOORDINACIJSKA RADIONICA O MEDIJSKIM AKTIVNOSTIMA
Projekat Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Ekonomija energetske efikasnosti (3E), organizovao je za predstavnike općinskih odjela za odnose sa javnošću, a u sklopu „Godine energetske efikasnosti u Kantonu Tuzla“, koordinacijsku radionicu o medijskim aktivnostima. Radionica je održana u Srebreniku, u petak 29.11.2013.godine.
U okviru radionice prisutnima je predstavljen animirani spot „UKLJUČI SE“ koji će se emitirati na televizijskim stanicama u Kantonu Tuzla i ostalim TV stanicama širom BiH. Razmotrene su i ostale informativno-edukativne aktivnosti koje će se provoditi za vrijeme medijske kampanje i nakon nje, odnosno tokom trajanja Godine energetske efikasnosti u Kantonu Tuzla. Cilj održavanja radionice je priprema za reakcije građana koji bi, potaknuti porukama objavljenim u medijima, mogli potražiti više informacija o energetskoj efikasnosti i pitati za mogućnosti da neke od mjera primjene i u svojim domovima.
“Današnju radionicu smo organizovali kako bi uspostavili što bolju koordinaciju sa opštinama Kantona Tuzla u provođenju medijske kampanje za energetsku efikasnost koja će se realizovati u sklopu Godine Energetske Efikasnosti Kantona Tuzla. Želja nam je da zajedno sa kolegama iz opštinskih odjela za odnose sa javnošću građanima što bolje predstavimo mjere energetske efikasnosti i koristi koje mogu imati implementiranjem EE mjera u svojim domovima i radnim mjestima.“ – izjavio je Mak Kamenica, zamjenik direktora USAID-ovog projekta Ekonomija energetske efikasnosti – 3E.
U sklopu „Godine energetske efikasnosti u Kantonu Tuzla“ USAID 3E planira i opsežnu kampanju za podizanje javne svijesti. Svakog mjeseca bit će predstavljena druga tematika, a ovaj mjesec je posvećen energetskoj efikasnosti sa naglaskom na njenu promociju.
USAID-ov projekat Ekonomija energetske efikasnosti (3E) je program vrijedan 4,5 miliona dolara za promociju tehnologija energetske efikasnosti i to putem razvoja pilot projekata u objektima sufinansiranim od strane javnog i privatnog sektora. Cilj pilot projekata je da se u praksi prikaže kako energetska efikasnost štedi novac potrošačima i da je najekonomičniji način smanjenja potrošnje energije. Kako se korištenje energije smanjuje, tako su troškovi za potrošača niži – u vidu nižih računa za grijanje, struju i vodu. Mjere energetske efikasnosti je relativno lako sprovesti, a povrat uloženih sredstava se vraća u kratkom periodu.
Do danas je vlada SAD-a, prvenstveno putem USAID-a, obezbijedila 1.6 milijarde dolara za podršku ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku Bosne i Hercegovine.
—