Svečano puštanje u rad biljnog prečišćivača u „Selu mira“ Turija: Ekoremedijacijskim mjerama razvijanje koncepta zaštite i sanacije okoliša
Jučer je u „Selu mira“ Turija, upriličeno svečano puštanje u rad biljnog prečišćivača otpadnih voda, koji je kruna projekta pokrenutog prije tri godine, sa ciljem poboljšanja kvalitete vode akumulacije Modrac. U proteklom periodu su urađena brojna istraživanja i analize o potencijalnim izvorima zagađenja voda sliva akumulacije Modrac, te primjenjena ekoremedijacija, koja je proglašena zelenom ili ekosistemskom tehnologijom, jer omogućava sanaciju okoliša i zaštitu prirodnih resursa na prirodan način. Puštanju u rad ovog uređaja čiji je cilj stvaranje uslova prirodnog procesa samoprečišćavanja otpadnih voda, prisustvovale su brojne zvanice među kojima Premijer Tuzlanskog kantona Bego Gutić, sadašnji načelnik Općine Lukavac Dževad Mujkić i Edin Delić, budući načelnik, koji će ovu lokalnu zajednicu voditi u naredne 4 godine, predstavnik Ministarstva za gospodarski razvoj i tehnologiju Republike Slovenije Janez Rogelj i predstavnik Organizacije UN za industrijski razvoj (UNIDO) Kristijan Susan, predstavnici kantonalnih ministarstava, Univerziteta u Tuzli, općina sa područja TK, NVO-a, medija, te štićenici i zaposlenici „Sela mira“ Turija, kao i brojni drugi gosti. Nakon presijecanja crvene vrpce, čime je označen početak rada ovog uređaja, u hotelu „Senad od Bosne“ održan je i Okrugli sto na kojem je firma LIMNOS prezentirala pilot projekat „Biljni prečiščać otpadnih voda“ i rezultate urađenih istraživanja i analiza, kao i ekoremedijacijske mjere, kao prijedlog za rješavanje tih problema. Predstavnici univerzitetske zajednice su svojim aktivnim učešćem na okruglom stolu, ukazali na probleme koji su prisutni u vodotocima, naročito kada je o fosfatima i nitratima riječ.
Projekat poboljšanje kvaliteta vode akumulacije Modrac upotrebom ekoremedijacijskih mjera, ima za cilj smanjenje zagađenja akumulacije Modrac, razvojem ekonomsko prihvatljivog koncepta zaštite i sanacije okoliša, primjenom efikasnih mjera ekoremedijacije. Biljni prečiščivač u „Selu mira“ Turija, prečišćavat će komunalne otpadne vode 15 objekata, a postrojenje je dimenzionirano za 140 ekvivalenata stanovnika.
Projekat je finansiran iz grant sredstava Republike Slovenije putem UNIDO programa iz Beča (Organizacije ujedinjenih naroda za industrijski razvoj), a realiziran u saradnji sa Vladom TK.
Firma „LIMNOS“ d.o.o. iz Slovenije je bila zadužena za implementaciju, a Centar za ekologiju i energiju Tuzla promociju.
Radi podsjećanja, na području naše općine je 2007. pušten u rad „Zemljano – biljni prečiščać“ u OŠ “Prokosovići, finansiran od Fördeverein UEZ Švajcarska, Lotteriefonds Kanton Basel-Landschaft Švicarska, Općina Lukavac i partnerska općina Steinsel Luxemburg, te Vlada TK, također u saradnji sa Centrom za ekologiju i energiju i direktoricom Džemilom Agić.