OPĆINA LUKAVAC SE UKLJUČILA U PROCES EKOLOŠKE DEMOKRATIJE
Centar za životnu sredinu iz Banjaluke i Centar za ekologiju i energiju iz Tuzle su 1. januara tekuće godine počeli sa realizacijom dvogodišnjeg projekta “Aarhus centri za informisanje i učešće javnosti u oblasti okoliša” uz finansijsku podršku EU i Misije OSCE-a u BiH.
Općina Lukavac je prepoznala važnost uključivanja u ovaj proces ekološke demokratije, te je imenovala Jozu Tunjića kao kontakt osobu koji će svojim aktivnim učešćem u određenim projektnim aktivnostima doprinjeti ostvarenju zajedničkih ciljeva. Cilj projekta je uspostavljanje dva regionalna Aarhus centra za informisanje i učešće javnosti u oblasti okoliša u Banjoj Luci i Tuzli, pored već postojećeg centra u Sarajevu. Aarhus centri će olakšavati pristup informacijama građanima i institucijama, pružati pomoć građanima u ostvarivanju prava na učešće u donošenju odluka o okolišu, kao i podršku u pravnoj zaštiti ljudskih prava u oblasti okoliša. Na jučer održanom informativnom sastanku, između ostalog je istaknuto da se ovaj projekat implementira u 10 opština u cijeloj BiH, 5 opština Tuzlanskog kantona i 5 opština regije Banja Luka, te da će se za mjesec dana održati prva trening radionica na kojoj će učestvovati predstavnici lokalne zajednice i udruženja. Jedna od zadaća ovog projekta bi trebala biti promjena postojećih zakonskih regulativa iz oblasti ekologije, jer svi ekološki zakoni su na entitetskom nivou rekao je Jozo Tunjić.
Treba napomenuti da je Aarhuska konvencija usvojena 25. juna 1998. godine od strane UNECE (Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu) s ciljem doprinosa zaštiti prava svakog lica sadašnjih i budućih generacija na život u okolišu adekvatnim njihovom zdravlju i kvalitetu života. Svaka država potpisnica garantuje prava pristupa informacijama, učešća javnosti u odlučivanju i pristupa pravdi po pitanju okoliša u skladu sa odredbama Konvencije, a koju je Bosna i Hercegovina potpisala 15. septembra 2008. godine. Aarhuska konvencija je usvojena i od strane Evropskog parlamenta 2005. godine i kao takva predstavlja pozitivnu obavezujuću legislativu, te dio Evropskog ekološkog prava.