Jučer je sali za sjednice Općine Lukavac, održana Konferencija “Značaj i uloga mjesnih zajednica u razvoju jedinica lokalne samouprave“, u organizaciji UG ToPeeR iz Doboja. Na Konferenciji je bilo riječi o grantovima u razvoju mjesnih zajednica, a prisutnim predstavnicima mjesnih zajednica, prezentirani su rezultati aktivnosti u podozrenskoj MZ Stupari.
Svetlana Snežana Šešlija iz UG „Tolerancijom protiv različitosti“ (ToPeeR), organizacije koja djeluje već 16. godina, a od 2007.g., radi kao Centar za razvoj mjesnih zajednica, istakla je važnu mogućnost rješavanja problema u MZ-a na trojni način, saradnjom javnog sektora, mjesnih zajednica i NVO sektora, za šta brojni pozitivni primjeri u Bosni i Hercegovini postoje. Jedan od takvih je i MZ Stupari, koja je zahvaljujući ovom pristupu kojeg je istakla Šešlija, riješila značajan problem plavljenja poljoprivrednog zemljišta i puta nakon obilnih kiša.
„Mi danas završavamo četveromjesečni projekat koji smo radili u jednoj od najmanjih mjesnih zajednica u općini Lukavac, Stupari, koja je, kao što je poznato, povratnička mjesna zajednica. Namjera nam je da Vijećima i predsjednicima Vijeća mjesnih zajednica pokažemo na ličnom primjeru, u njihovoj opštini, u njihovoj sredini, kako izgleda kada se udruže nevladin i vladin sektor. Nakon objave javnog poziva Općine Lukavac, na koji je svako mogao da se javi, nas su pronašli iz mjesne zajednice Stupari, pitali da li bismo uradili projekat za njih,jer imaju veliki problem, za čije su rješavanje, prema njihovim riječima, bila neophodna velika finansijska sredstva. Mi smo ga uradili za mnogo manje novaca nego je procijenjeno, jer je bilo volonterskog rada ljudi iz Doboja, Lukavca, Tuzle. Radilo se o plavljenju puta i dobrog dijela poljoprivrednog zemljišta, u vrijeme kada potok u Stuparima nabuja. To se dešavalo, jer nije bilo propusta ispod puta. Projekat je bio jednostavan, ali i projekti koji nisu jednostavni, ukoliko se koristi pravi način, što znači da ukoliko radimo programe i projekte u kojima i sama zajednica učestvuje u njihovom rješavanju. Poruka sa današnjeg sastanka bi bila, da građani mjesne zajednice identifikuju svoje probleme, predlože rješenja, a onda ćemo mi iz civilnog sektora iz Lukavca, Doboja, Tuzle ili nekog drugog grada, u zavisnosti od kapaciteta koje organizacija ima, javljati se na pozive za dodjelu grantova. Glavna poruka je da se napravi jedna vrsta partnerstva. Ovo je način da se i mjesne zajednice osnaže, da pišu projekte, da lobiraju, da biraju svoje lidere, a ono što je najbitnije, da motivišu građane da se i oni uključe. Naša želja je da mjesne zajednice iskoriste mogućnosti koje su trenutno omogućene u Bosni i Hercegovini“.
Ovakav pristup podržao je i općinski načelnik Edin Delić i sam aktivista civilnog sektora: “Mislim da je ovakva radionica potrebna i hvala NVO sektoru, sve je to dio sistema koji treba da rješava probleme građana. Potrebno je jako puno energije,vremena i novca da se realan pomak napravi. Lukavac je općina koja se nalazi na entitetskoj granici. Lukavac je šansa za ovu povratničku zajednicu da se integriše, mi smo zajedno sa tim ljudima gore i tu vrstu ispita polažemo“.
Kao dobra praksa, na jučerašnjoj radionici, predstavljen je projekat kojeg su delegirali građani MZ Stupari. Dragan Đukanović, predsjednik Vijeća MZ Stupari iskazao je svoje zadovoljstvo zbog projekta: „U jednoj rečenici mogu reći da smo prezadovoljni ovim što je urađeno. Za vrlo male pare, urađeno je nemjerljivo. To je mnogo vrednije nego što je 5.000 KM kolika je bila vrijednost radova.“
Razvijanje kapaciteta vijeća MZ-a, doprinosi bržem razvoju mjesnih zajednica i boljoj saradnji i partnerstvu sa lokalnom upravom.
Razvoj počinje sa ljudima u mjesnim zajednicama – on se temelji na inicijativi, uključivanju, energiji, znanju, vještinama i optimizmu mještana, posebno članova vijeća mjesnih zajednica (MZ) koji volonterski rade za dobrobit svojih zajednica, aktiviraju i uključuju građane u procese planiranja i provođenja lokalnih akcija i da u saradnji sa lokalnom upravom iniciraju i vode lokalni razvoj.