Vlada Federacije BiH je, na sjednici održanoj dana 02.07.2020. godine u Sarajevu, donijela Odluku o proglašenju 11. jula 2020. godine – Danom žalosti u Federaciji Bosne Hercegovine. Dan žalosti se obilježava obaveznim isticanjem zastave Bosne i Hercegovine na pola koplja, odnosno jarbola, na zgradama Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i institucija Federacije BiH.
Danom žalosti izražava se saučešće i suosjećanje s porodicama žrtava genocida u Srebrenici, te sjećanje na ovaj tragični događaj.
Dana 11.07.2020. godine, u organizaciji Vijeća mladih Općine Lukavac i Crvenog križa Lukavac, povodom 11. jula – Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, bit će upriličena počasna šetnja – mimohod 8372, a istog dana bit će i zvanično otvorena ulica Žrtava genocida u Srebrenici. Počasna šetnja – mimohod 8372 krenut će ispred zgrade Općine Lukavac sa početkom u 17:00 sati a završit će u ulici Žrtava genocida u Srebrenici. Na ovaj način, kako ističu predstavnici Vijeća mladih općine Lukavac, nastoji se odati počast nevino stradalim žrtvama Srebreničkog genocida.
U znak sjećanja na žrtve genocida, 11. jula tačno u 12 sati, u gradovima i općinama širom Bosne i Hercegovine koji su se pridružili ovoj inicijativi oglasit će se sirene povodom Dana sjećanja na genocid u Srebrenici. Građani su pozvani da tokom oglašavanja sirene zastanu ukoliko su u pokretu, zaustave vozilo i izađu ukoliko su na cesti te na taj način odaju počast žrtvama genocida.
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari 11. jula će biti ukopano devet žrtava genocida počinjenog 1995. godine nad Bošnjacima u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN). Najmlađa žrtva je Salko Ibišević, sin Ahme, rođen 1972. godine, koji je u vrijeme genocida u Srebrenici imao 23 godine. Najstarija žrtva koja će ove godine biti ukopana u Potočarima je Hasan Pezić, sin Alije, rođen 1925. godine. U vrijeme genocida je imao 70 godina. Ove godine će biti ukopani Salko (Ahmo) Ibišević (1972), Hasan (Alija) Pezić (1925), Sead (Huso) Hasanović (1971), Alija (Bekto) Suljić (1969), Hasib (Šaban) Hasanović (1970), Zuhdija (Suljo) Avdagić (1947), Bajro (Ramo) Salihović (1943), Ibrahim (Hamid) Zukanović (1941), Kemal (Husein) Musić (1968).
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari dosad je smiraj pronašlo 6.643 žrtava genocida, a traga se za još više od 1.000 nestalih Srebreničana. Dosad su u mezarju Memorijalnog centra u Potočarima ukopana 432 maloljetnika i 26 žena. Od tog broja 19 je žena žrtava genocida, a ostale su stradale tokom 1992. godine. Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na oko 570 različitih lokaliteta. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
I ove godine, organizovan je Marš mira, pješački pohod, koji se održava u sklopu obilježavanja godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i njenoj okolini s ciljem odavanja počasti žrtvama genocida, te podsjećanja na stravične zločine. Zbog pandemije uzrokovane korona virusom, organizacija Marša mira je drugačija u odnosu na ranije godine.
Napominjemo da je dana 08.07.2020. godine, u organizaciji Odjela za brak i porodicu Muftijstva tuzlanskog i ove godine, organizovan treći po redu Srebrenički performans na stadionu Jošik. Iako sa manjim brojem učesnika i uz pridržavanje propisanih higijensko-epidemioloških mjera, na stadionu Jošik formirani su srebrenički cvijet i broj 8372. Uz poruke mira i pomirenja još jednom je istaknuto da je Srebrenica teška i neprebolna rana, ali i da je Lukavac uz porodice nastradalih.
Da se nikada i nikome ne ponovi.